Pred pár dňami sme vám priniesli informáciu o tom, že došlo k zmene na poste gitaristu skupiny Volume. Sólovú gitaru chytil do ruky nový člen menom Michal Koštialik. Rozhodli sme sa, že vám našu čerstvú krv predstavíme.

Koľko rokov hráš na gitare a čo bol ten zlomový bod v tvojom živote kedy si si povedal, že budeš gitaristom?

Hudba ako taká ma zaujímala od malička. Vždy, keď sa v mojej blízkosti vyskytoval nejaký hudobný nastroj, musel som vyskúšať ako znie a zahrať si. Na gitare hrám 16 rokov a dôvod prečo som sa rozhodol práve pre gitaru ako moj hlavný nástroj bolo to, že bol naobľúbenejší medzi rovesníkmi. Tí mi ukázali úplné základy aj prvé akordy. S gitarou som odvtedy trávil enormné množstvo času. Dnes už hrávam občas aj na piano a niečo málo viem zahrať aj na bicích. Sedí mi aj basová gitara.

Okrem toho, že hráš hlavne sólovú gitaru, venuješ sa aj skladaniu a kompozícii hudby. Z čoho máš väčšiu radosť?

Hudbu už dnes beriem ako neodmysliteľnú súčasť môjho života. Premieta sa mi v hlave prakticky neustále. Veľakrát sa stane, že sa zobudím aj v noci keď mi niečo napadne a musím to skúsiť. Či už sa to týka miešania hudby alebo samotnej kompozície. V minulosti som sa rozvíjal hlavne v tvrdšom štýle heavy metal-u, no občas som zalovil aj v tvrdších vodách. Chvíľu som sa venoval dokonca aj Hip-Hopovej hudbe a samplovaniu. Tam sa začala moja história mixovania a masteringu. Dnes už vnímam hudbu cez všetky štýly. Rád vnímam kontúry každej z nich a rád analyzujem Blues, Jazz, Pop, Rock alebo Metal. Samozrejme, stále rád sledujem ako sa hudba vyvíja.

Skús v skratke predstaviť tvoj gear a prezraď nám, prečo si si vybral práve ten.

Na trhu dnes máme na výber neskutočné množstvo hardware-u, efektov či software-u. Ja pracujem ako elektronik, čiže počítače a elektronika je ďalšia věc, ktorej som sa rád venoval ešte pred tým, ako som vôbec s hudbou začal. Toto je obrovská výhoda, lebo viem po čom siahnúť, aby som dosiahol požadovaný zvuk aj keď vo väčšine prípadov je všetko len o tom, aby som veci vyskúšal, zistil ako fungujú a rozmýšľal ako daný hardware alebo software čo najlepšie využiť, dostať z neho maximum, a to aj v prípade, že nie je z  najvyššej cenovej kategórie. Keďže som minimalista a snažím sa, aby kapela nechodila na koncerty dvoma kamiónmi, vždy vybéram aj podľa toho koľko miesta hardware zaberie. Momentálne fungujem na KEMPER profileri, čo je asi momentálne jeden z najlepšie znejúcich a cenovo dostupných multiefektov. Je veľmi intuitívny a za malú chvíľu dosiahnem potrebný zvuk. Gitaru použivam Musicman JP6, Scheckter 7-strunnú a Yamaha (akustická gitara). Software-ovo sa velmi dobe pohybujem v CUBASE, pretože je najrýchlejší čo sa úprav týka. Hudba je tvorivá činnosť a niekedy nie je čas rozmýšľať kedy a kam kliknúť lebo myšlienka rýchlo zanikne.

Čo je pre teba ten správny hnací motor pri práci s hudbou?

To čo ma práve tlačí v hudbe dopredu je v prvom rade spätná väzba od ľudí. Rovnako ma motivuje aj vedomie, že môžem vidieť pozitívne zmeny na projektech, kterým sa venujem. Vidím aj posun kapiel VOLUME a SVIECA VO VETRE či už po technickej stránke alebo vzhľadom na kvalitu nahrávky.

Čo si najradšej pustíš do uší a z čoho čerpáš inšpiráciu?

Inšpiráciu čerpám hlavne v hudbe ako takej. Počúvam nahrávky iných kapiel, viacmenej zahraničných a rád riešim čo sa v danej hudbe deje. Premýšľam nad technikami hrania, nad zvukom bicích, basy, gitár, synťákov a analyzujem celkový aranž. Občas si ale rád vypočujem aj slovenské kapely. Posun vo zvuku aj v technike je velmi dobrý a je škoda, že sa hrá tak málo slovenskej hudby v rádiách. Ďalšiu inšpiráciu alebo respektive ventil mám šport, behanie, plávanie prípadne prechádzky v prírode. Najlepšie sa pracuje s čistou hlavou. Som názoru, že keď neviete ako ďaľej a neprichádza múza, oddych je najlepšou cestou ako ju znovu nájsť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.